SUNY Fredonia names December 2017 graduation candidates

Fredonia President Virginia S. Horvath announced the following students who are December 2017 candidates for degrees. The students, their hometowns and degrees are as follows:

Cattaraugus County

Allegany: Dominic J. Saglimben, Bachelor of Science, Computer Information Systems; Great Valley: Elizabeth Johnston, Bachelor of Arts, History; Olean: Madison A. Stavish, Bachelor of Science, Public Accountancy; Randolph: Destiny R. Gates, Bachelor of Science, Interdisciplinary Studies – International Studies; Salamanca: Brett S. Thompson, Bachelor of Science, Public Accountancy; South Dayton: Nicholas E. Beiling, Bachelor of Arts, Political Science; Janette N. Houser, Bachelor of Science in Education, Childhood Inclusive Ed — English; Lucas Trombley, Bachelor of Science, Sport Management.

Chautauqua County

Ashville: Adam C. Phillips, Bachelor of Science, Accounting; Bemus Point: Paige Jones, Bachelor of Fine Arts, Theatre Production and Design; Cherry Creek: Athena Gould, Bachelor of Science in Education, Childhood Education — Math; Clymer: Kyle M. Piscitelli, Bachelor of Arts, Political Science; Dewittville: Meghan Bartok, Bachelor of Science, Interdisciplinary Studies International Studies; Meghan Bartok, Bachelor of Arts History.

Dunkirk

Kevin J. Burns, Bachelor of Science, Sport Management; Valorie L. Deleon, Advanced Certificate, School District Leadership; Valorie L. Deleon, Advanced Certificate, School Building Leadership; Kyle J. Gawronski, Bachelor of Science, Public Accountancy; Taylor J. Levandoske, Bachelor of Science in Education, Childhood Inclusive Education — English; Nicholas E. Nocek, Bachelor of Arts, Political Science; Dylan K. Oyer, Bachelor of Science, Computer Information Systems; Ariel A. Prowse, Bachelor of Arts, Psychology; Melissa M. Rodriguez, Bachelor of Arts, Political Science; Michael C. Rozumalski, Bachelor of Arts, Political Science; Rebecca J. Warren, Master of Music, Music Therapy.

Falconer: Leslie L. Bianco, Bachelor of Science in Education, Childhood Inclusive Ed- Social Studies. Forestville: Nathan Nobles, Bachelor of Science, Public Accountancy.

Fredonia

Zachary T. Buckley, Bachelor of Science, Business Admin — Marketing; Brandon Bunch, Bachelor of Science, Public Accountancy; Erin M. Clark, Advanced Certificate, School District Leadership; Lexi N. Conner, Bachelor of Science in Education, Early and Childhood Education — English; Denver L. Drennen, Advanced Certificate, School District Leadership; Michael V. Ippolito, Master of Science in Education, TESOL — MSEd; Gregory J. Lauer, Advanced Certificate, School Building Leadership; Steven Lowe, Master of Music, Music Performance – Cond; Kevin D. Pacos, Bachelor of Arts, Criminal Justice; Natselyne Peralta, Bachelor of Arts, Criminal Justice; Megan K. Putnam, Bachelor of Science, Communication–Video Production; Amy L. Seybold, Bachelor of Science in Education, Childhood Education – Math; Heather L. Sullivan, Bachelor of Science, Physics; Nathaniel A. Sumter, Bachelor of Arts, Criminal Justice; Joshua L. Tedone, Advanced Certificate, School Building Leadership; Joshua L. Tedone, Advanced Certificate, School District Leadership.

Frewsburg: Tami L. McKotch, Advanced Certificate, School District Leadership; Steve D. Swart, Bachelor of Science in Education, Childhood Education — English.

Jamestown

Nicholas A. Baglia, Bachelor of Arts, Social Studies–Adolescence Ed; Sebastian B. Bellitto, Bachelor of Science, Interdis Stds-Exercise Science; Jordan L. Brooks, Bachelor of Arts, Psychology; Dian H. Casler, Bachelor of Science in Education, Childhood Ed:Spanish 7-9 Ext; Dian H. Casler, Bachelor of Arts, Spanish; Colton J. Garifi, Bachelor of Music, Music Education; Jon E. Kane, Bachelor of Science, Computer Science; Sara Kibbler, Bachelor of Arts, English; Mark A. Mc Graw, Bachelor of Science, Interdis Stds-Exercise Science; Brett S. Muscarella, Advanced Certificate, School District Leadership; Bryan S. Olson, Advanced Certificate, School District Leadership; Bryan S. Olson, Advanced Certificate, School Building Leadership; Laban D. Perez, Bachelor of Science, Accounting; Jaron Pollino, Bachelor of Arts, English; Nissa B. Snow, Bachelor of Science in Education, Early Childhood — Music; Steven W. Swanson, Bachelor of Science, Computer Information Systems; Traci J. Thompson, Advanced Certificate, School District Leadership; Scott Wilson, Bachelor of Science, Public Accountancy.

Kennedy: Kaylee C. Luce, Bachelor of Science, Communication — Public Relations. Mayville: Alexander J. Akin, Bachelor of Science, Communication — Video Production.

Silver Creek

Joshua Abbate, Bachelor of Arts, English; Amanda E. Austin, Bachelor of Science in Education, Childhood Educ — English; Rachel C. Czarnecki, Bachelor of Science, Business Administration; Paula K. Ferneza, Advanced Certificate, School Building Leadership; Paula K. Ferneza, Advanced Certificate, School District Leadership; Josh Pfleuger, Bachelor of Science, Business Admin — Finance.

Sinclairville: Tyler S. Roesler, Bachelor of Science, Computer Science. Westfield: Colin Peck, Bachelor of Science, Computer Science; Miranda L. Warner, Bachelor of Science, Interdis Stds – Intl Studies.

COMMENTS