Falconer boys, girls run past Westfield

Savannah Lashbrook, Falc - Mari Waite and Falc Sarah Lefford. photo/Valory S Isaacson

Savannah Lashbrook, Falc - Mari Waite and Falc Sarah Lefford. photo/Valory S Isaacson

FALCONER — The Falconer-Cassadaga Valley boys track and field team claimed its first win of the season by virtue of a 108-29 victory over Westfield in Chautauqua-Cattaraugus Athletic Association action Thursday afternoon.

Highlighting the win for the Golden Falcons (1-2) were Billy Eskeli, who was victorious in the 110 high hurdles (18.8), the triple jump (38-5) and 400 intermediate hurdles (1:04), and Rayven Sample, who posted his first career win in the 400 meters (57.8).

Nick Schultz captured the long jump (18-8) and high jump (5-2) for Westfield.

3200 relay: Falconer (Hudson, Williams, Baglia, DePerna). T-9:39.

110 hurdles: Billy Eskeli (F), Stanley (W), Shultz (W). T-18.8.

100: Andrew Kennedy (F), Purdy (F), Barresi (W). T-12.1.

1600: DePerna (F), Hudson (F), Skinner (W). T-5:19.3.

400 relay: Falconer (Kennedy, Williams, Johns, Zueck). T-49.0.

400: Rayven Sample (F), Barresi (W), Purdy (F). T-57.8.

Long jump: Nick Schultz (W), Eskeli (F), Torres (W). D-18-8.

Discus: Kaden Bianco (F), Bishop (F), Peterson (F). D-99-7.

High jump: Nick Schultz (W), Torres (W), Johson (F). H-5-2.

400 hurdles: Billy Eskeli (F), Williams (F), Bogardus (W). T-1:04.

800: Ben DePerna (F), Baglia (F), Miles (W). T-2:23.5.

200: Andrew Kennedy (F), Purdy (F), Sample (F). T-25.1.

Triple jump: Eskeli (F), Schultz (W), Sample (F). D-38-5.

Shot: Nick Bishop (F), Bianco (F), Peterson (F). D-35-10.

Pole vault: Hunter Teboe (F). H-8-0.

3200: Ben DePerna (F), Baglia (F), Skinner (W). T-11:39.7.

1600 relay: Falconer (Kennedy, Sample, Johns, Williams). T-3:55.

On the girls side, three double winners led the way as Falconer went to 4-0 by downing non-league Westfield, 97-44, in a girls track and field meet on Thursday.

Amber Morrison, Sarah Gilbert and Brooke Weinman were the double winners for the Lady Golden Falcons.

Morrison won the shot put (35-2) and the discus (92-5) while Gilbert took the 100 (12.9) and the 200 (27.4), and Weinman claimed the 100 high hurdles (18.4) and the high jump (4-5).

3,200 relay: Westfield (Savannah Lashobrrok, Madison Knapp, Sophia DeMarco, Katie Bodenmiller), T – 10:46.

100 HH: Brooke Weinman (F-CV), Amber Micek (F-CV), McKayla Wolfe (W), T – 18.4.

100: Samatha Gilbert (F-CV), Hannah Hoenbener (W), Joy Manno (F-CV), T -12.9.

1,500: Lashbrook (W), Mari Waite (F-CV), Mikaela LeBaron (F). T – 5:42.

400 relay: F-CV (Gilbert, Micek, Manno, Chelsey Vincent), T – 54.2.

400: DeMarco (F), Weinman (F-CV), Elise Cunningham (W). T – 1:05.5.

Long jump: Micek (F-CV), Camram Shealy (F-CV), Cunningham (W). D – 14-3.

Shotput; Amber Morrison (F-CV), Jessie Morrison (F-CV), Ashley Sischo (F-CV). D – 35-2,

Pole vault: Rachael Ward (F-CV), Sarah Disbro (F-CV), Amanda Linkous (F-CV). H -10.

400 IH: Madison Knapp (W), M. Wolfe (W), Izzy Penhollow (F-CV). T – 1:09.5.

800: Grace Penholllow (F-CV), Lebaron (F-CV), Lashbrook (W). T – 2:46.

200: Gilbert (F-CV), Susie Wolfe (W), Vincent (F-CV). T – 27.4.

Triple jump: Lexy Alexander (F-CV), Micek (F-CV), Hoebener (W). D – 29-3.

Discus: A. Morrison (F-CV), J. Morrison (F-CV), Sischo (F-CV). D – 92-5.

High jump: Weinman (F-CV), Hanna Binkley (F-CV), Alex Peterson (F-CV). H – 4-5.

3,000: Bodenmiller (W), Waite (F-CV), Sarah Lefford (F-CV). T – 12:41.

1.600m relay; Westfield (DeMarco, Knapp, Cunningham, M. Wolfe). T – 4:29.

COMMENTS