×

Dunkirk/Forestville/Westfield claims postseason swim meet

OBSERVER Photo by Ron Szot A member of the Dunkirk/Forestville/Westfield boys swimming team rings the bell at Dunkirk High School after the team’s Section VI Niagara Bracket prequarterfinal win over Lake Shore on Tuesday.

DUNKIRK — No. 6 Dunkirk/Forestville/Westfield was a 96-68 winner over No. 11 Lake Shore in the prequarterfinals of the Niagara Bracket.

Steven Zentz led the winners with wins in the 200-yard freestyle (2:13.04) and the 500-yard freestyle (5:55.52) while Adam Fred took home the 200-yard individual medley (2:17.84) and the 100-yard breaststroke (1:11.55).

The Marauders will meet No. 3 Fredonia/Cassadaga Valley on Friday.

200y medley relay: Dunkirk (Matt Dunn, Steven Zentz, Adam Fred, Owen Bates), Lake Shore, Dunkirk 2. T–1:56.90

200y freestyle: Zentz (D), Tyler Schott (L), Carter Sterner (L). T–2:13.04

200y individual medley: Fred (D), Dunn (D), Josh Merritt (L). T–2:17.84

50y freestyle: Casey Taylor (L), Owen Bates (D), Trestin Briggs (D). T–24.24

100y butterfly: Briggs (D), Sebastian Degolier (D), Jocelyn Bowers (D). T–1:21.33

100y freestyle: Taylor (L), Bates (D), Schott (L). T–54.65

500y freestyle: Zentz (D), Knighton (L), Pruchnicki (L). T–5:55.52

200y freestyle: Lake Shore (Schott, Robinson, Smaldino, Knighton), Lake Shore 2, Dunkirk. T–2:02.37

100y backstroke: Matt Dunn (D), Theodore Roberts (D), Josh Merritt (L). T–1:07.30

100y breastroke: Adam Fred (D), Robert Zuidema (L), Zach Zentz (D). T–1:11.55

400y freestyle relay: Dunkirk (Bates, Zentz, Dunn, Fred), Lake Shore 1, Lake Shore 2. T–3:56.90

4-SEED MOVES ON

FREWSBURG — No. 4 Frewsburg/Southwestern was a 109-71 winner over No. 13 Jamestown/Falconer on Tuesday in the prequarterfinals of the Erie Bracket in Section VI boys swimming.

The winners were led by Gannon Moore in the 200-meter medley (2:21.56) and the 100-meter backstroke (1:03.94).

Kyle Dean took home the 50-meter freestyle (24.49) and the 100-meter freestyle (55.51)

Frewsburg/Southwestern will host No. 5 Hamburg on Friday.

200m medley relay: Frewsburg (Gannon Moore, Brady Lindstrom, Francis Farrell, Jacob Stearns), Jamestown, Frewsburg 2. T–2:01.55

200m freestyle: Zach Gifford (F), Noah Collins (F), Brett Svenson (F). T–2:07.04

200m individual medley: G. Moore (F), Conner Dean (J), Grady Moore (F). T–2:21.56

50m freestyle: Kyle Dean (J), Lindstrom (F), Joseph Roehmholdt (J). T–24.49

1m diving: Jacob Lawton (F), Alexander Pitts (F). P–205.80

100m butterfly: Aidan McCleery (J), Conner Dean (J), Logan Hren (F). T–1:07.70

100m freestyle: Kyle Dean (J), J. Roehmholdt (J), Giffor (F). T–55.51

400m freestyle: Hren (F), Collins (F), Svenson (F). T–4:39.45

200m freestyle relay: Jamestown (Anderson, Roehmhold, McCleery, K. Dean), Frewsburg 1, Frewsburg 2. T–1:44.52

100m backstroke: G. Moore (F), Zach Marra (J), Miles Moore (F). T–1:03.94

100m breaststroke: Brady Lindstrom (F), Ethan Luce (F), Micah Barber (F). T–1:15.43

400m freestyle relay: Jamestown (Jacob Anderson, Conner Dean, Roehmholdt, Kyle Dean), Frewsburg 1, Frewsburg 2.

Newsletter

Today's breaking news and more in your inbox

I'm interested in (please check all that apply)
   

Starting at $4.75/week.

Subscribe Today