×

JCC announces December graduates

Dr. Kirk Young, vice president of student affairs, and Dr. Marilyn Zagora, vice president of academic affairs, have announced the names of students who were awarded degrees or certificates from the Jamestown and Cattaraugus County campuses of Jamestown Community College in December 2020.

There were 152 students who graduated during this period. Five students earned highest honors (4.0 GPA), sixty-one students earned high honors (3.50-3.99 GPA), and twenty-three students earned honors (3.25-3.49 GPA).

Chautauqua County graduates include:

Ashville — Olivia Clamp (A.S.: Liberal Arts & Sciences: Childhood Education – High Honors), Brandy Rowe (A.A.S: Occupational Therapy Assistant – High Honors)

Bemus Point — Chase Benson (A.A.: Liberal Arts & Sciences: Social Sciences), Megan Finson (A.A.: Liberal Arts & Sciences: Social Sciences – High Honors), Alexandria Kassman (A.S.: Business-Business Administration – High Honors)

Brocton — Candice Polvino (A.A.S: Occupational Therapy Assistant), Makayla Vacanti (A.A.: Liberal Arts & Sciences: Social Sciences – Honors)

Cassadaga — Sue Miller (A.A.S: Health Information Technology – High Honors), Cortney Vahl (A.A.S: Occupational Therapy Assistant)

Celoron — Elizabeth Colburn (A.S.: Human Services – Honors)

Clymer — Erica Cox (A.A.S: Occupational Therapy Assistant), Amanda Einink (A.S.: Individual Studies)

Dewittville — Jordan Polley (A.S.: Individual Studies – High Honors)

Dunkirk — Jaime Alvarado (A.S.: Individual Studies), Emily Baker (A.S.: Business-Business Administration – Honors), Victoria Dipini (A.S.: Human Services – High Honors), Tiwallace Perry (A.S.: Individual Studies), Amanda Sobilo (A.S.: Criminal Justice), Olivia Surma (A.S.: Liberal Arts & Sciences: Mathematics and Sciences – High Honors)

Falconer, — Zoe Anderson (A.S.: Human Services – High Honors), Madison Fehlman (A.A.S: Occupational Therapy Assistant – Honors), Chloe Johnson (A.A.S: Individual Studies), Brian Perry (A.A.: Liberal Arts & Sciences: Humanities – High Honors), Benjamin Schrader (A.S.: Liberal Arts & Sciences: Adolescence Education – High Honors), Monica Simmons (A.A.S: Human Services)

Forestville — Jessica Howes (A.S.: Human Services – High Honors), Jessica Olsen (A.S.: Liberal Arts & Sciences: Early Childhood Education – High Honors)

Fredonia — Christian Draggett (A.A.S: Individual Studies), Ashleigh Hobbs (A.S.: Liberal Arts & Sciences: Mathematics and Sciences), Jessica Mekus (A.S.: Individual Studies), Tara Mlacker (A.S.: Criminal Justice), Madison Mott (A.A.: Liberal Arts & Sciences: Social Sciences – Honors), Robert Orr (Certificate: Industrial Equipment Technology – High Honors), Matt Plaister (A.S.: Individual Studies), Lux Woolson (A.S.: Individual Studies – High Honors)

Frewsburg — Karin Quackenbush (A.A.S: Human Services), Autumn Ridout (A.A.S: Occupational Therapy Assistant – High Honors), Daniel Sisson (A.A.S: Individual Studies – High Honors)

Jamestown — Macey Arnone (A.A.S: Individual Studies – High Honors), Allyson Bankowski (A.S.: Individual Studies), Barbara Bisnett (A.A.S: Individual Studies – Honors), Reid Bjork (A.A.S: Welding Technology), Mark Bush (Certificate: Early Childhood Development), Emily Corell (A.A.S: Health Information Technology), Rhonda Frank (A.A.S: Early Childhood – High Honors), Jasmin Gonzalez (A.A.S: Health Information Technology – High Honors), Karleigh Haines (A.A.S: Individual Studies – High Honors), Malin Hultberg (A.A.S: Health Information Technology), Alyce Johnson (A.S.: Criminal Justice – High Honors), Taige Jones (A.A.S: Criminal Justice-Police – High Honors), Desiree Lawson (A.A.: Liberal Arts & Sciences: Social Sciences), Laura Livengood (A.A.S: Occupational Therapy Assistant – High Honors), Natalie Mangusing (A.S.: Human Services – High Honors), Amanda Miraglia (A.S.: Liberal Arts & Sciences: Early Childhood Education – Honors), Abrielle Mistretta (A.S.: Liberal Arts & Sciences: Early Childhood Education), Harrison Monfort (A.S.: Liberal Arts & Sciences: Mathematics and Sciences – High Honors), Jillian Myers (A.A.S: Occupational Therapy Assistant – High Honors), Brady Nuzzo (Certificate: Individual Studies), Isac Pirrello (A.S.: Environmental Science), Matthew Rhodes (A.S.: Sport Management – High Honors), Alivia Roehrig (A.A.: Liberal Arts & Sciences: Language, Literature, and Writing – High Honors), Misael Romero Vazquez (A.A.: Liberal Arts & Sciences: Humanities), Sarah Russo (A.S.: Communication – High Honors), Steven Sardi (A.A.: Liberal Arts & Sciences: Social Sciences), Teri Tenpas (Certificate: Information Technology), Blake Terry (A.A.S: Individual Studies), Laura Voltmann (A.A.: Global Studies – High Honors), Chelsea Watson (A.A.S: Individual Studies), Ryan Whisner (A.S.: Business-Business Administration)

Kennedy — Sarah Steward (A.S.: Liberal Arts & Sciences: Mathematics and Sciences – Honors), Janie Swanson (A.S.: Liberal Arts & Sciences: Mathematics and Sciences – High Honors)

Lakewood — Lily Constantino (A.S.: Liberal Arts & Sciences: Childhood Education – Highest Honors), James Freeman (A.S.: Liberal Arts & Sciences: Mathematics and Sciences), Marcus Kautzman (A.S.: Liberal Arts & Sciences: Mathematics and Sciences – Highest Honors), Mercedes Smith (A.A.S: Business-Business Administration and Certificate: Entrepreneurship), Amber Southwick (Certificate: Health Information Technology – High Honors)

Panama — Joshua Anderson (A.A.S: Information Technology)

Randolph — Heather Ames (A.A.S: Occupational Therapy Assistant – Honors), Jeffrey Bush (A.S.: Criminal Justice), Mason Pagett (A.S.: Physical Education Studies), Zephran Pennington (A.A.S: Mechanical Technology)

Sherman — Hailey Crossley (A.S.: Fine Arts: Studio Arts – Honors), Madison DeKoning (A.A.S: Individual Studies – Honors), Luke Moore (Certificate: Industrial Equipment Technology), Heath Reed (A.S.: Business-Business Administration – High Honors)

Silver Creek — Nikolas Dawley (A.S.: Sport Management – High Honors), Savanna Dawley (A.S.: Business-Business Administration – Honors), Paige Smith (A.S.: Liberal Arts & Sciences: Mathematics and Sciences), Christopher Williams Jr. (A.S.: Individual Studies)

Sinclairville — Sheri Kelsey (A.A.S: Business-Business Administration – High Honors), Dylan Neid (A.A.S: Business-Business Administration)

Westfield — Jessica Joy (A.S.: Human Services), Ashton Morris (A.S.: Criminal Justice – High Honors)

Newsletter

Today's breaking news and more in your inbox

I'm interested in (please check all that apply)
   

COMMENTS

Starting at $4.75/week.

Subscribe Today