×

NYSPHSAA PLAYOFFS

NYSPHSAA Championships

BASEBALL

Binghamton Area

Semifinals

Friday, June 7

Class AAA

I-Roy C. Ketcham 4, II-Shenendehowa 3

V-Fairport 9, XI-Commack 5

Class AA

III-Bethlehem 3, I-Eastchester 2

XI-Hauppauge 4, V-Victor 3

Class A

IV-Maine-Endwell 9, III-Jamesville-Dewitt 0

XI-Kings Park 7, V-Pittsford-Sutherland 0

Class B

II-Taconic Hills 9, III-Little Falls 6

IX-Spackenkill 5, VI-Medina 3

Class C

II-Chatham 9, III-Pulaski 0

IX-Burke Catholic 4, V-Bolivar-Richburg 1

Class D

III-Oriskany 9, II-Hadley Luzerne 3

V-Arkport/Canaseraga 6, IX-Chapel Field 1

Finals

Saturday, June 8

Class AAA

V-Fairport 3, I-Roy C. Ketcham 2

Class AA

II-Bethlehem 11, XI-Hauppauge 5

Class A

IV-Maine-Endwell 5, XI-Kings Park 3

Class B

IX-Spackenkill 6, II-Taconic Hills 2

Class C

II-Chatham 11, IX-Burke Catholic 5

Class D

V-Akrport/Canaseraga 4, III-Oriskany 0

SOFTBALL

Martha Avenue Recreational Park,

Bellport

Semifinals

Friday, June 7

Class AAA

IV-Corning-Painted Post 6, II-Saratoga Springs 4

V-Fairport 8, XI-Sachem East 3

Class AA

II-Burnt Hills-Ballston Lake 3, IV-Vestal 1

VI-Clarence 2, VIII-JFK 0

Class A

IX-Marlboro 2, II-Ichabod Crane 0

XI-Miller Place 4, V-Pittsford-Sutherland 1

Class B

II-Schuylerville 4, I-Albertus Magnus 1

V-Wellsville 6, III-Marcellus 2

Class C

II-Berne-Knox-Westerlo 11, IV-Union Springs 7

V-Bloomfield 1, IX-Pine Plains

Class D

II-Salem 14, X-Chateaugay 1

IV-Deposit-Hancock 8, V-Friendship/Scio 2

Finals

Saturday, June 8

Class AAA

IV-Corning-Painted Post 8, V-Fairport 2

Class AA

II-Burnt Hills-Ballston Lake 8, VI-Clarence 4

Class A

IX-Marlboro 4, XI-Miller Place 1

Class B

V-Wellsville 7, II-Schuylerville 1

Class C

II-Berne-Knox-Westerlo 1, V-Bloomfield 0

Class D

IV-Deposit-Hancock 13, II-Salem 0

BOYS LACROSSE

Finals

Saturday, June 8

Hofstra University

Class A

V-McQuaid 8, VIII-Farmingdale 7 (OT)

Class B

VIII-South Side 12, V-Victor 11 (OT)

Class C

XI-Bayport-Blue Point 13, III-Jamesville-Dewitt 6

Class D

VIII-Cold Spring Harbor 12, III-Marcellus 7

GIRLS LACROSSE

Finals

Saturday, June 8

SUNY Cortland

Class A

III-Cicero-North Syracuse 12, V-Fairport 8

Class B

V-Victor 16, III-West Genesee 8

Class C

XI-Sayville 9, I-Rye 5

Class D

VIII-Cold Spring Harbor 12, III-South Jefferson 5

Newsletter

Today's breaking news and more in your inbox

I'm interested in (please check all that apply)
Are you a paying subscriber to the newspaper? *
   

Starting at $2.99/week.

Subscribe Today